Odpady papieru i tektury, szkła, tworzyw sztucznych,
metalu oraz opakowania wielomateriałowe
Odpady papieru i tektury, szkła, tworzyw sztucznych, metalu oraz odpady wielomateriałowe należy gromadzić w przeznaczonych do tego celu pojemnikach lub workach, na terenie nieruchomości na której powstał odpad. W przypadku budynków wielolokalowych odpady należy umieszczać w przeznaczonych do tego celu opisanych pojemnikach lub w uzasadnionych przypadkach w workach, usytuowanych na terenie nieruchomości. Segregacja odpadów o walorach surowców wtórnych jest istotna ze względu na korzyści jakie niesie dla środowiska, w tym w szczególności oszczędność surowców wtórnych, oszczędność energii.
Odpady papieru i tektury
Do odpadów z papieru zaliczamy gazety, książki, czasopisma, katalogi, papier szkolny i biurowy, tekturę, worki i papier pakowy, ścinki drukarskie oraz opakowania (z wyłączeniem opakowań po płynnej żywności typu Tetra Pak). Odpady te winny być wrzucane do worków/koszy koloru niebieskiego. Nie powinno się wrzucać do papieru: papieru powlekanego folią i kalką , kartonów po mleku i napojach, pieluch jednorazowych , podkładów higienicznych, worków po cemencie i tapet. Opakowania typu tetra Pak nie są kartonami (są to tzw. opakowania wielomateriałowe) i należy je wrzucać łącznie z odpadami tworzyw sztucznych i odpadami metali.
Szkło opakowaniowe
Szkło opakowaniowe to przede wszystkim butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach. Nie powinno się wrzucać do szkła stołowego żaroodpornego, ceramiki, doniczek, zniczy z zawartością, szkła kryształowego, luster i witraży, fajansu i porcelany, szkła samochodowego. reflektorów. Szkło okienne nie może być mieszane z innymi rodzajami odpadów szklanych. Szkła okiennego nie można mieszać z innymi rodzajami odpadów szklanych. Aby szkło okienne mogło być ponownie przetworzone, nie może być zmieszane w innymi rodzajem odpadów szklanych, ze e względu na inną temperaturę topnienia.
Zaleca się wrzucać opakowania opróżnione z produktu, bez nakrętek. Ponadto należy starać się nie tłuc szkła.
Odpady z tworzyw sztucznych
Odpady z tworzyw sztucznych powinny być segregowane i przetwarzane, bowiem w przeciwnym wypadku stanowią obciążenie dla środowiska, zalegając na składowisku nawet kilkaset lat.
Na terenie Gminy Podegrodzie odpady z tworzyw sztucznych powinny być zbierane do żółtego worka/pojemnika, łącznie z odpadami metali i opakowaniami wielomateriałowymi.
Odpady z tworzyw sztucznych to między innymi: butelki po napojach, butelki po detergentach i kosmetykach, szamponach, proszkach, płynach do mycia naczyń, płynach do prania), opakowania po produktach spożywczych, plastikowe zakrętki, plastikowe torby na zakupy, worki, reklamówki. Zaleca się przed wrzuceniem do worka zgniatanie odpadów z tworzyw sztucznych (dotyczy w szczególności butelek typu PET).
Nie powinno się wrzucać do worków opakowań po niektórych detergentach (należy w tym celu sprawdzić etykietę na opakowaniu) oraz opakowań po środkach chemicznych, które stanowią odpad niebezpieczny. Odpady te należy oddawać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Podegrodziu, na terenie którego są one zbierane do specjalnie przeznaczonego na ten cel pojemnika metalowego.
Odpady metali
Odpady metali to w szczególności puszki po napojach i sokach, puszki z blachy stalowej po konserwach, złom żelazny i metale kolorowe, metalowe kapsle z butelek, zakrętki ze słoików i innych pojemników oraz folia aluminiowa.
Odpady metali należy wrzucać łącznie z odpadami z tworzyw sztucznych i opakowaniami wielomateriałowymi do worka lub kosza w żółtym kolorze.
Opakowania wielomateriałowe typu Tetra Pak
Opakowania wielomateriałowe typu Tetra Pak (zbudowane z papieru, folii aluminiowej i polietylenowej) powinny być wrzucane do żółtych pojemników na metale i tworzywa sztuczne. Zbiórka tego rodzaju opakowań pozwala w procesie recyklingu skutecznie odzyskać surowce wtórne podstawowe, najczęściej papier. Ze względu na dużą wartość energetyczną odpady kartonowe są także poszukiwanym wsadem w spalarni odpadów z odzyskiem energii.
|